Dupã ce o perioadã de timp a existat pe piatã prin intermediul câtorva zeci de crame partenere din întreaga tarã, cãrora le-a vândut vin vrac, Rotherfield Properties a intrat într-o altã etapã: aceea a construirii unei imagini si identitãti proprii.
De curând, Rotherfield Properties a fost achizitionatã de cãtre Sebastian Ghitã, patronul Asesoft, de la Rotherfield Properties Ltd Jersey – Marea Britanie, care a pornit afacerea în România din 1995. Pânã în momentul achizitionãrii, compania a vinificat pentru societatea Podgoriile Tohani, detinutã de cãtre acelasi grup de actionari care a cumpãrat ulterior Rotherfield. La preluare, a fost pãstrat atât personalul angajat (aproximativ 20 de specialisti), cât si vinificatorul, în persoana lui Stephen Donnelly, specialist ce lucreazã si pentru producãtori din India si Asia. Anterior, Sebastian Ghitã a detinut o participatie de 32% la Domeniile Tohani, la care a renuntat.
Potrivit directorului general al companiei, Dumitru Vârgã, Rotherfield Properties detine în acest moment 285 de hectare de vitã de vie, dintre care au fost replantate, începând cu 2007, peste 140 de hectare, majoritatea cu soiuri rosii (Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Shiraz etc). În ceea ce priveste vânzãrile de vinuri, Vârgã declarã cã Rotherfield Properties se aflã încã la început de drum, însã semnalele din piatã îi îndreptãtesc sã spere cã în 3-4 ani îsi vor asigura vânzãri de 800.000 de litri de vin vrac si aproape 300.000 de sticle de vin îmbuteliat.
Budureasca si Origini
Odata cu schimbarea actionariatului, vinurile Rotherfield Properties (Podgoriile Tohani) au fost îmbuteliate, apãrând pe piatã prin intermediul a douã game – North Ridge si Idle Rock (nume adaptate pietei internationale si mostenite de la vechiul proprietar al cramei, britanicul Stephen Donelly). Gama North Ridge se adreseazã retelelor comerciale moderne, iar gama Idle Rock este disponibilã doar în restaurante si în magazinele specializate.
„Vinurile noastre se adreseazã atât cunoscãtorilor si colectionarilor, cât si celor ce vor sã bea un vin bun la un pret corect, echilibrat, atât pe piata internã cât si pe cea externã”, afirmã Dumitru Vârgã. Acesta mai precizeazã cã vor îmbutelia doar propriile vinuri si nu vor cumpãra vinuri din alte tãri pentru a le comercializa sub brandurile proprii – practicã des întâlnitã – deoarece „acest lucru ar duce la pierderea identitãtii”.
Cele douã branduri deja existente pe piatã, North Ridge si Idle Rock, vor fi înlocuite în scurt timp de alte douã branduri, mai atractive pentru publicul consumator. „Gamele noi se vor numi Budureasca, dupã numele rezervatiei arheologice din aceastã zonã, si Origini”, declarã Dumitru Vârgã, specificând cã gama de vinuri Budureasca, va fi disponibilã în retail, iar gama Origini va putea fi achizitionatã doar din restaurante si magazine specializate. Potentialul turistic al zonei i-a determinat pe actionarii Rotherfield Properties sã investeascã în proiectul unui complex turistic chiar în mijlocul podgoriei. „Intentionãm ca în cel mai scurt timp sã construim o vinãrie nouã, un popas turistic în stil brâncovenesc, care va avea 15 camere, un restaurant si o salã de conferinte, precum si un spa”, mai afirmã Vârgã.







Newsletter




Opiniile editorilor


































